Från “Ådalen -31” till “Borlänge -16” – Socialdemokratin på sista versen

Senast uppdaterad: 2016-04-27
Share Button
Uppdatering 2016-04-30: Vänsterpartiets ordförande i Ludvika, Elias Lodin, greps på fredagen tillsammans med två andra män för försök till sabotage av NMR:s manifestation på den 1:a maj 2016 i Borlänge.

Sabotaget bestod i att stora mängder med gödsel dumpades på den av polisen angivna demonstrationsplatsen.

Källa: Nordfront.se V-ordförande gripen inför första maj – försökte sabotera laglig demonstration

Riksmedia tiger.

Lokalmedia har rapporterat om det, men bara ur perspektivet att “nazister” är på väg att begå illdåd.

Det här är bakgrunden:

Sommaren 2015 bildar den nordiska motståndsrörelsen, NMR, politiskt parti.

Vintern/våren 2016 söker och erhåller NMR polisens godkännande att demonstrera i Borlänge den 1:a maj 2016.

Så långt borde det inte vara något problem, tycker man.

Politiska partier brukar demonstrera på 1:a maj.

Nedan är vad polisen skriver på sin hemsida…

Polismyndigheten har meddelat tillstånd till fyra organisationer att demonstrera i Borlänge den första maj. Utöver de politiska partierna Socialdemokratiska arbetarpartiet, Vänsterpartiet och Nordiska motståndsrörelsen, NMR, har nätverket Dalarna mot rasism, DMR, beviljats tillstånd.

Vårt uppdrag är att se till så att manifestationerna kan genomföras på ett tryggt och säkert sätt, och det är också vårt mål Vi jobbar aktivt nu med förberedelser och planering för att minimera ordningsstörningar och konfrontationer. För att lyckas med detta kan det komma att krävas att vi gör vissa avspärrningar och andra kontroller, företrädelsevis i centrum.

Vi ber om förståelse för våra säkerhetsåtgärder och beklagar samtidigt de eventuella trafikstörningar och andra olägenheter som de kan leda till.

Källa: Demonstrationer i Borlänge den 1.a maj

 

Det stora problemet

Problemet är att de två andra politiska partierna som avser att demonstrera på samma tid och plats anser att NMR stulit 1:a maj ifrån dem.

NMR, å sin sida, beskriver sig självt som Sveriges enda arbetareparti – då den anser att SAP och V genom sin ansvarslösa flykting- och migrationspolitik förrått både arbetarklassen och Sverige.

NMR är i likhet med SAP och V socialistiskt. Men det är också nationellt och vill skydda och bevara Sverige.

Ledningarna för SAP och V är inte nationellt sinnade – de är internationalister, globalister.

De vill, bland annat med migrationspolitiken som vapen, fortsätta att montera ned Sverige och den svenska modellen.

NMR anklagar SAP för upphovsmannarättsbrott, då den samhällsekonomiska modell som SAP upprättade i Sverige efter andra världskriget togs direkt från Tysklands nationalsocialister.

Måhända borde då den “svenska modellen” döpas om till den “germanska” eller “nordgermanska modellen” – eller helt enkelt den “nationalsocialistiska modellen”.

Insatserna inför den 1:a maj i Borlänge 2016 kunde alltså knappast vara högre, i alla fall inte för socialdemokratin, som inte har mycket att vinna – men allt att förlora.

Det är därför Stefan Löfven till Borlänge avser skicka Sveriges hatmånglerska nummer ett: Mona Sahlin, en kvinna av så ruttet virke att begreppet Sahlinism, som tidigare användes för ekonomisk småbrottslighet, i dag är synonymt med McCarthyism – skoningslös förföljelse av oliktänkande.

Situationen dagen innan den 1:a maj 2016 kan alltså vara att NMR redan har vunnit dagen, eftersom man redan innan demonstrationerna brutit SAP och V:s monopol på att företräda arbetare i Sverige.

Det enda NMR faktiskt behöver göra på söndag är att genomföra en normal demonstration och hålla sina tal, så är segern deras.

Vad som skulle kunna förstöra festen är ifall omvärlden, via media, ges intrycket att NMR tagit sig till något oförlåtligt som gör att partiets växande sympatier avtar.

Här öppnar sig ett hav av mörka möjligheter för vad som kan utspela sig i Borlänge nu på söndag: motdemonstrationer, provokationer, falsk flagg händelser och annat som skylls på NMR – men som bakom kulisserna bär zonismens, maktens och socialdemokratins svart-bruna fingeravtryck.

En titt på hur motdemonstranter av alla möjliga och omöjliga nyanser av rött tidigare under året försökt sabotera Folkets Demonstration kan vara en indikation på vad som planerats i EXPO:s krypta inför den 1:a maj 2016.

NMR står på söndag ensam mot tre motståndare: SAP, V och någont snabbt ihoprafsat rastitupprop. Matchdomare är en genomkorrupt media, assisterad av en allt mer ambivalent poliskår.

Visst finns det bra polismän och kvinnor. Problemet är att de i rask takt fasas ut och allt förre av dem är chefer. För att inse djupet av myndighetens problem räcker det med att titta på vem som ännu är dess högste chef.

Läsare intresserade av att se eller gå med i NMR:s historiska tåg “Mot storfinans och folkförrädare” kan klicka här för mer information.

Läsare obekanta med NMR finner nedan deras sista radioshow…

Läs den i dag - i morgon är det försent...

"Västs mörka hjärta - 9/11, Geopolitisk terrorism & Globaliseringsagendan."

Läs den i dag - i morgon är det försent...

Demokrati till Döds – Sveriges väg in i den globala diktaturen."


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Button
  • By Peter Grafström, 2016-05-01 @ 13:15

    Termen nationalsocialism är träffande men upptagen av Hitlereran till att betyda en emulering av de brittiska eliternas program för ett på rasbiologi baserat kolonialimperium. Inklusive britternas ide om lethal chambers för att gasa undermänniskor. Omöjligt(?) att återövra ordet nationalsocialism i en alldaglig betydelse.

    NMR och andra som för en legitim kamp för att försvara Norden mot globaliserarnas onda planer bör söka stå på egna ben utan koppling till globaliserarnas torped Hitler.
    Om inte Hitler varit deras tilltänkta vapen skulle nazityskland ha förlamats av sanktioner istf positiv diskriminering av britterna som tillät stort handelsunderskott mot Tyskland.

Other Links to this Post

    statcounter