Upprop: Från Regering till Regim – efter Ygemans “vaccinpass” dags för socialdemokratin att avgå och Sverige att lämna EU

Upprop: Från Regering till Regim – efter Ygemans “vaccinpass” dags för socialdemokratin att avgå och Sverige att lämna EU

Kära folkvalde,

När övergår ett land och ett folk från att ha en regering till att vara ockuperad av en regim?

Processen verkar utdragen.

Förloppets slutfas inleddes för ganska exakt tjugo år sedan – den 11 september 2001 – då krigen och attackerna på rättstaten och mänskliga rättigheter började.

Eller inleddes processen för 90 år sedan, med skotten i Ådalen och socialdemokratins inmarsch i maktens salonger?

Måhända var andra världskriget i själva verket brytpunkten?

Det spelar i dag ingen roll.

Vägen ut för Sverige ur Västs pågående omdaning av planeten till en global tyranni är att göra sig av med det parti i riksdagen som är mest förknippad med processen och situationen och att lämna EU.

Både Socialdemokratin och EU har under 2020 och 2021 nämligen bekänt färg.

Med lögner om en “pandemi” som aldrig existerade (det handlade om årlig säsongsinfluensa) försöker man tvinga Europa och världen in i medicinsk fasciststat med “vaccinpass” och andra åtgärder med starkt nazikulturella övertoner.

Det är därför dags för socialdemokratin och dess nuvarande regim i Sverige att förpassas till historiens soptipp.

Om socialdemokratin självt inte inser att spelet är över, åligger det andra som i framtiden vill spela en folkrepresentativ roll i ett oavhängigt och framgångsrikt Sverige att ombesörja att detta nu sker.

Uppropets hemsida:

Upprop: Från Regering till Regim – efter Ygemans “vaccinpass” dags för socialdemokratin att avgå och Sverige att lämna EU

Högaktningsfullt,

 

Från Regering till Regim - efter Ygemans "vaccinpass" dags för Socialdemokratin att avgå och Sverige lämna EU

Kära folkvalde,

När övergår ett land och ett folk från att ha en regering till att vara ockuperad av en regim?

Processen verkar utdragen.

Förloppets slutfas inleddes för ganska exakt tjugo år sedan - den 11 september 2001 - då krigen och attackerna på rättstaten och mänskliga rättigheter började.

Eller inleddes processen för 90 år sedan, med skotten i Ådalen och socialdemokratins inmarsch i maktens salonger?

Måhända var andra världskriget i själva verket brytpunkten?

Det spelar i dag ingen roll.

Vägen ut för Sverige ur Västs pågående omdaning av planeten till en global tyranni är att göra sig av med det parti i riksdagen som är mest förknippad med processen och situationen och att lämna EU.

Både Socialdemokratin och EU har under 2020 och 2021 nämligen bekänt färg.

Med lögner om en "pandemi" som aldrig existerade (det handlade om årlig säsongsinfluensa) försöker man tvinga Europa och världen in i medicinsk fasciststat med "vaccinpass" och andra åtgärder med starkt nazikulturella övertoner.

Det är därför dags för socialdemokratin och dess nuvarande regim i Sverige att förpassas till historiens soptipp.

Om socialdemokratin självt inte inser att spelet är över, åligger det andra som i framtiden vill spela en folkrepresentativ roll i ett oavhängigt och framgångsrikt Sverige att ombesörja att detta nu sker.

Uppropets hemsida:

http://blueshift.nu/upprop-regering-till-regim/

Högaktningsfullt,

**your signature**

359 signatures

Share this with your friends:

   

 

 

Latest Signatures
359 Mats Berglund Sep 29, 2021
358 Birgitta Alkeby Sep 28, 2021
357 Mira Mazur Sep 27, 2021
356 Stefan Rydström Sep 26, 2021
355 Ebba R Andersson Sep 26, 2021
354 torkild berglund Sep 25, 2021
353 Karin Akouete Sep 25, 2021
352 Tomas Andersson Sep 24, 2021
351 Samuel af Ugglassafugglas@gmail.com Sep 24, 2021
350 Anders J Holmberg Sep 24, 2021
349 Lotta Gunnarsson Sep 24, 2021
348 Caroline Jakobson Sep 23, 2021
347 Titti Dahlberg Sep 23, 2021
346 Gith Tegsell Sep 21, 2021
345 Clary Bender Sep 21, 2021
344 Barbro 0 Sep 19, 2021
343 Per Backsten Sep 18, 2021
342 Peter Bohman Sep 18, 2021
341 Inga-lill Nordström Sep 11, 2021
340 Per Schunnesson Sep 05, 2021
339 Johan Wahlström Sep 05, 2021
338 Paula Vendel Aug 31, 2021
337 Tony Carlsson Aug 30, 2021
336 Jan Jansson Aug 30, 2021
335 Gudrun Bogheim Aug 29, 2021
334 Johan Christoffersson Aug 11, 2021
333 Susanne Alfredsson Aug 10, 2021
332 Madeleine Maniette Aug 10, 2021
331 Anita Saxton Aug 08, 2021
330 Jeanette Andren Aug 04, 2021
329 Åke Winnerfalk Aug 03, 2021
328 Rose-Marie Johansson Aug 03, 2021
327 Gunnar Olin Jul 31, 2021
326 Anneli Johansson Jul 31, 2021
325 Christina Mattsson Jul 30, 2021
324 Victoria Hill Jul 30, 2021
323 Pis Iversen Jul 30, 2021
322 Mickaela Bergqvist Jul 29, 2021
321 Σοφία Καρυπιδου Jul 29, 2021
320 Magnus Olsson Jul 29, 2021
319 Christa Teglund Jul 29, 2021
318 Christina Nymark Jul 28, 2021
317 Carola Fries Jul 23, 2021
316 Jan Gällsjö Jul 22, 2021
315 Fredrik Gustavsson Jul 22, 2021
314 Åsa Karlsson Jul 22, 2021
313 Thomas Stjernquist Jul 22, 2021
312 Jan Roostal Jul 21, 2021
311 Ann Åberg Jul 21, 2021
310 Ildiko Johnson Jul 21, 2021
309 Martin Hållqvist Jul 21, 2021
308 Ann-Christine Olsson Jul 19, 2021
307 Jörgen Olsson Jul 19, 2021
306 Maria Nordqvist Jul 19, 2021
305 Olga Riveron Jul 18, 2021
304 Bengt Hansson Jul 18, 2021
303 Stanislaw Adam Bromberger Jul 18, 2021
302 Maria Wille Jul 18, 2021
301 Gunilla Djärf Jul 18, 2021
300 Margit Björk Jul 17, 2021
299 Micaela Lundgren Jul 17, 2021
298 Tony Sondered Jul 13, 2021
297 Martina Mellqvist Jul 09, 2021
296 Ewa Nordstrom Jul 07, 2021
295 Anders Gustafsson Jul 06, 2021
294 Tm Söderstam Jul 04, 2021
293 Lise-Lotte Pihlqvist Jul 03, 2021
292 Kevin Ahmed Jul 03, 2021
291 Carine Karlsson Jun 30, 2021
290 Ewa Pajuniemi Jun 23, 2021
289 Natalia Martnell Jun 23, 2021
288 Olaf Röjarsvärd Jun 23, 2021
287 Kostas Elefteriadis Jun 23, 2021
286 Åsa Sikrooth Jun 22, 2021
285 Lars Delier Jun 22, 2021
284 anne-louise jonnson Jun 20, 2021
283 Ove Almenius Jun 20, 2021
282 Charlotte Nilsson Jun 19, 2021
281 Karin Evrin Jun 19, 2021
280 Steven Sabokroh Jun 19, 2021
279 Charlotta Heurlin Jun 19, 2021
278 Sverker Blomberg Jun 19, 2021
277 Larry Åström Jun 18, 2021
276 Anette Sarkany Jun 18, 2021
275 Daniel Tschährä Jun 18, 2021
274 Britt-Marie Thesslund Jun 18, 2021
273 Inga Pålsson Jun 18, 2021
272 cecilia flodin Jun 18, 2021
271 Merja Tiainen Jun 14, 2021
270 Annica Nygren Jun 14, 2021
269 Christer Sjöberg Jun 14, 2021
268 Zara Haerlin Jun 13, 2021
267 Anna Klouman Jun 09, 2021
266 Manuela Kielburger Jun 08, 2021
265 Ulla Essman Jun 05, 2021
264 Babs Dahl Jun 05, 2021
263 Janne Arnell Jun 05, 2021
262 Anna Mann Jun 04, 2021
261 Dan Lindström Jun 03, 2021
260 Birgit Viktorsson Jun 03, 2021
259 Eva-Lisa Myntti May 28, 2021
258 Malin Kiendl May 27, 2021
257 Michael Svensson May 21, 2021
256 Fredrik Svensson May 21, 2021
255 Christopher McAlister May 20, 2021
254 Martina Lundgren May 20, 2021
253 Andreas Lagerfjärd May 20, 2021
252 Nina Nordanskog May 20, 2021

 


Stöd oss!

Donera via kort eller paypal


(går via naturalimmunity.org)

Donera i kryptovaluta


bitcoin: 1H3udR8EzwoMnAbNekEdagfSkvBVTqJyKM
bitcoin cash:qzxmfwl0ygwn0tayt43atdvzxrvwzn3ylq0vffprwm
ethereum: 0x88b5Bf87Eba1Cb9c8d71842A13dB9da77C5d5581

 

Uppdatering fm 2021-04-19: RD-ledamöter ersatta med registrator för RD (se nedan). Skedde efter nedstängning av sajten och hotet att inte öppna uypp den igen, med mindre än att epost addresserna togs bort från epostlistan. Gäller bara detta upprop till Sveriges riksdag. Upprop till EU-parlamentet, med ännu fler epost adresser på listan, har hitills inte varit något problem.

Mottagare:
registrator.riksdagsforvaltningen@riksdagen.se, jessika.roswall@riksdagen.se, henrik.vinge@riksdagen.se, ulrika.heie@riksdagen.se, camilla.brodin@riksdagen.se, ebba.busch@riksdagen.se, johan.pehrson@riksdagen.se

emma.berginger@riksdagen.se, sara.gille@riksdagen.se, sten.bergheden@riksdagen.se, lars.mejern.larsson@riksdagen.se, lorentz.tovatt@riksdagen.se, tony.haddou@riksdagen.se, ola.moller@riksdagen.se, clara.aranda@riksdagen.se, ida.karkiainen@riksdagen.se, christian.carlsson@riksdagen.se, hans.eklind@riksdagen.se, mattias.backstrom.johansson@riksdagen.se, mats.wiking@riksdagen.se, elin.segerlind@riksdagen.se, helena.antoni@riksdagen.se, ludvig.aspling@riksdagen.se, per.scholdberg@riksdagen.se, johan.andersson@riksdagen.se, sofia.damm@riksdagen.se, barbro.westerholm@riksdagen.se, bo.broman@riksdagen.se, magnus.persson@riksdagen.se, jens.holm@riksdagen.se, jan.ericson@riksdagen.se, jessica.thunander@riksdagen.se, ida.drougge@riksdagen.se, josefin.malmqvist@riksdagen.se, karolina.skog@riksdagen.se, tobias.andersson@riksdagen.se, nicklas.attefjord@riksdagen.se, saila.quicklund@riksdagen.se, helena.lindahl@riksdagen.se, annika.hirvonen@riksdagen.se, juno.blom@riksdagen.se, lars.puss@riksdagen.se, ingemar.kihlstrom@riksdagen.se, larry.soder@riksdagen.se, hampus.hagman@riksdagen.se, olle.thorell@riksdagen.se, asa.karlsson@riksdagen.se, carina.ohlsson@riksdagen.se, robert.hannah@riksdagen.se, kenneth.g.forslund@riksdagen.se, aron.emilsson@riksdagen.se, bjorn.soder@riksdagen.se, vasiliki.tsouplaki@riksdagen.se, birger.lahti@riksdagen.se, kalle.olsson@riksdagen.se, lars.jilmstad@riksdagen.se, sofia.nilsson@riksdagen.se, magnus.ek@riksdagen.se, mats.persson@riksdagen.se, fredrik.malm@riksdagen.se, john.weinerhall@riksdagen.se, markus.selin@riksdagen.se, elisabeth.svantesson@riksdagen.se, david.perez@riksdagen.se, inge.stahlgren@riksdagen.se, johanna.haraldsson@riksdagen.se, asa.westlund@riksdagen.se, patrik.jonsson@riksdagen.se, isak.from@riksdagen.se, angelika.bengtsson@riksdagen.se, patrik.lundqvist@riksdagen.se, jorgen.grubb@riksdagen.se, mattias.jonsson@riksdagen.se, linda.snecker@riksdagen.se, niklas.wykman@riksdagen.se, hanna.gunnarsson@riksdagen.se, magnus.manhammar@riksdagen.se, caroline.nordengrip@riksdagen.se, maria.nilsson@riksdagen.se, elisabeth.bjornsdotter.rahm@riksdagen.se, maj.karlsson@riksdagen.se, bengt.eliasson@riksdagen.se, johnny.skalin@riksdagen.se, katarina.brannstrom@riksdagen.se, magnus.oscarsson@riksdagen.se, lars.thomsson@riksdagen.se, petter.loberg@riksdagen.se, leila.ali.elmi@riksdagen.se, patrik.bjorck@riksdagen.se, tuve.skanberg@riksdagen.se, paula.holmqvist@riksdagen.se, sven-olof.sallstrom@riksdagen.se, rikard.larsson@riksdagen.se, linda.modig@riksdagen.se, johanna.jonsson@riksdagen.se, johan.forssell@riksdagen.se, lena.emilsson@riksdagen.se, noria.manouchi@riksdagen.se, boriana.aberg@riksdagen.se, ann-christine.utterstedt@riksdagen.se, daniel.andersson@riksdagen.se, cassandra.sundin@riksdagen.se, markus.wiechel@riksdagen.se, josef.fransson@riksdagen.se, arman.teimouri@riksdagen.se, daniel.backstrom@riksdagen.se, ann-britt.asebol@riksdagen.se, adnan.dibrani@riksdagen.se, abraham.halef@riksdagen.se, annika.qarlsson@riksdagen.se, anne.oskarsson@riksdagen.se, anna.johansson@riksdagen.se, cecilie.tenfjord-toftby@riksdagen.se, robert.stenkvist@riksdagen.se, anna.vikstrom@riksdagen.se, denis.begic@riksdagen.se, patrik.engstrom@riksdagen.se, emma.carlsson.lofdahl@riksdagen.se, momodou-malcolm.jallow@riksdagen.se, gunilla.svantorp@riksdagen.se, gunilla.c.carlsson@riksdagen.se, lars.adaktusson@riksdagen.se, azadeh.rojhan@riksdagen.se, malin.danielsson@riksdagen.se, mikael.oscarsson@riksdagen.se, elisabeth.falkhaven@riksdagen.se, sofia.westergren@riksdagen.se, ann-sofie.alm@riksdagen.se, gulan.avci@riksdagen.se, marlene.lund.kopparklint@riksdagen.se, anders.osterberg@riksdagen.se, viktor.warnick@riksdagen.se, mikael.damsgaard@riksdagen.se, lina.nordquist@riksdagen.se, ali.esbati@riksdagen.se, jennie.afeldt@riksdagen.se, helen.pettersson@riksdagen.se, per.soderlund@riksdagen.se, erik.ezelius@riksdagen.se, kristina.axen.olin@riksdagen.se, oscar.sjostedt@riksdagen.se, maria.stromkvist@riksdagen.se, ciczie.weidby@riksdagen.se, ann-christin.ahlberg@riksdagen.se, jan.r.andersson@riksdagen.se, per-arne.hakansson@riksdagen.se, teresa.carvalho@riksdagen.se, charlotte.quensel@riksdagen.se, allan.widman@riksdagen.se, lorena.delgado@riksdagen.se, ida.gabrielsson@riksdagen.se, nina.lundstrom@riksdagen.se, katja.nyberg@riksdagen.se, lars.hjalmered@riksdagen.se, marie-louise.hanel.sandstrom@riksdagen.se, joakim.jarrebring@riksdagen.se, ingemar.nilsson@riksdagen.se, asa.eriksson@riksdagen.se, julia.kronlid@riksdagen.se, runar.filper@riksdagen.se, yasmine.posio@riksdagen.se, asa.coenraads@riksdagen.se, anders.akesson@riksdagen.se, karin.ragsjo@riksdagen.se, ebba.busch@riksdagen.se, caroline.helmersson.olsson@riksdagen.se, mikael.larsson@riksdagen.se, ulf.kristersson@riksdagen.se, camilla.waltersson.gronvall@riksdagen.se, hans.rothenberg@riksdagen.se, hillevi.larsson@riksdagen.se, elin.lundgren@riksdagen.se, lawen.redar@riksdagen.se, adam.marttinen@riksdagen.se, jimmie.akesson@riksdagen.se, lars.andersson@riksdagen.se, martin.adahl@riksdagen.se, sanne.lennstrom@riksdagen.se, leif.nysmed@riksdagen.se, roza.guclu.hedin@riksdagen.se, asa.lindestam@riksdagen.se, tina.acketoft@riksdagen.se, jon.thorbjornson@riksdagen.se, jonas.p.andersson@riksdagen.se, jorgen.hellman@riksdagen.se, martin.kinnunen@riksdagen.se, jonas.m.andersson@riksdagen.se, marianne.pettersson@riksdagen.se, lotta.johnsson.fornarve@riksdagen.se, mattias.j.karlsson@riksdagen.se, matheus.enholm@riksdagen.se, mattias.vepsa@riksdagen.se, yasmine.eriksson@riksdagen.se, fredrik.christensson@riksdagen.se, serkan.kose@riksdagen.se, registrator.riksdagsforvaltningen@riksdagen.se, gudrun.nordborg@riksdagen.se, ulrika.heie@riksdagen.se, anna.wallentheim@riksdagen.se, linus.skold@riksdagen.se, annelie.karlsson@riksdagen.se, ingela.nylund.watz@riksdagen.se, eva.lindh@riksdagen.se, rebecka.le.moine@riksdagen.se, charlotta.olsson@riksdagen.se, johan.hedin@riksdagen.se, hans.wallmark@riksdagen.se, pal.jonson@riksdagen.se, fredrik.lundh.sammeli@riksdagen.se, tobias.billstrom@riksdagen.se, anders.hansson@riksdagen.se, nooshi.dadgostar@riksdagen.se, jorgen.berglund@riksdagen.se, carina.odebrink@riksdagen.se, mattias.karlsson@riksdagen.se, andreas.carlson@riksdagen.se, emma.ahlstrom.koster@riksdagen.se, johan.buser@riksdagen.se, hanif.bali@riksdagen.se, robert.halef@riksdagen.se, marlene.burwick@riksdagen.se, jimmy.stahl@riksdagen.se, jessica.wetterling@riksdagen.se, catarina.deremar@riksdagen.se, eric.palmqvist@riksdagen.se, amanda.palmstierna@riksdagen.se, sara.heikkinen.breitholtz@riksdagen.se, roger.richthoff@riksdagen.se, pia.nilsson@riksdagen.se, jamal.el-haj@riksdagen.se, hans.ekstrom@riksdagen.se, john.widegren@riksdagen.se, christina.ostberg@riksdagen.se, mats.sander@riksdagen.se, malin.larsson@riksdagen.se, magdalena.schroder@riksdagen.se, mats.berglund@riksdagen.se, ann-sofie.lifvenhage@riksdagen.se, cecilia.widegren@riksdagen.se, alexander.christiansson@riksdagen.se, hans.hoff@riksdagen.se, eric.westroth@riksdagen.se, per.asling@riksdagen.se, linda.lindberg@riksdagen.se, monica.haider@riksdagen.se, ulrika.jorgensen@riksdagen.se, gudrun.brunegard@riksdagen.se, mats.nordberg@riksdagen.se, staffan.eklof@riksdagen.se, acko.ankarberg.johansson@riksdagen.se, kristina.yngwe@riksdagen.se, jonny.cato@riksdagen.se, richard.jomshof@riksdagen.se, karin.enstrom@riksdagen.se, david.lang@riksdagen.se, ulla.andersson@riksdagen.se, pia.steensland@riksdagen.se, alexandra.volker@riksdagen.se, rickard.nordin@riksdagen.se, annie.loof@riksdagen.se, emil.kallstrom@riksdagen.se, jasenko.omanovic@riksdagen.se, kerstin.lundgren@riksdagen.se, roger.haddad@riksdagen.se, per.ramhorn@riksdagen.se, betty.malmberg@riksdagen.se, clasgoran.carlsson@riksdagen.se, teres.lindberg@riksdagen.se, ellen.juntti@riksdagen.se, maria.gardfjell@riksdagen.se, mia.sydow.molleby@riksdagen.se, joar.forssell@riksdagen.se, henrik.vinge@riksdagen.se, johan.lofstrand@riksdagen.se, christina.hoj.larsen@riksdagen.se, niklas.karlsson@riksdagen.se, lena.radstrom.baastad@riksdagen.se, martina.johansson@riksdagen.se, anna.sibinska@riksdagen.se, tomas.kronstahl@riksdagen.se, hanna.westeren@riksdagen.se, fredrik.lindahl@riksdagen.se, mattias.ottosson@riksdagen.se, christer.nylander@riksdagen.se, ola.johansson@riksdagen.se, kjell-arne.ottosson@riksdagen.se, kjell.jansson@riksdagen.se, roger.hedlund@riksdagen.se, ann-charlotte.hammar.johnsson@riksdagen.se, annicka.engblom@riksdagen.se, michael.anefur@riksdagen.se, alexandra.anstrell@riksdagen.se, anders.w.jonsson@riksdagen.se, magnus.stuart@riksdagen.se, thomas.hammarberg@riksdagen.se, bjorn.petersson@riksdagen.se, edward.riedl@riksdagen.se, helena.bouveng@riksdagen.se, maria.malmer.stenergard@riksdagen.se, pernilla.stalhammar@riksdagen.se, thomas.morell@riksdagen.se, solange.olame.bayibsa@riksdagen.se, roland.utbult@riksdagen.se, elin.a.gustafsson@riksdagen.se, niels.paarup-petersen@riksdagen.se, aylin.fazelian@riksdagen.se, angelica.lundberg@riksdagen.se, kristina.nilsson@riksdagen.se, per.lodenius@riksdagen.se, jessika.roswall@riksdagen.se, lars.beckman@riksdagen.se, sultan.kayhan@riksdagen.se, ilona.waldau@riksdagen.se, emma.hult@riksdagen.se, jakob.forssmed@riksdagen.se, joakim.sandell@riksdagen.se, marta.obminska@riksdagen.se, helene.bjorklund@riksdagen.se, david.josefsson@riksdagen.se, pyry.niemi@riksdagen.se, erik.ottoson@riksdagen.se, johan.pehrson@riksdagen.se, carl-oskar.bohlin@riksdagen.se, gustaf.lantz@riksdagen.se, jessica.rosencrantz@riksdagen.se, magnus.jacobsson@riksdagen.se, diana.laitinen.carlsson@riksdagen.se, camilla.hansen@riksdagen.se, carina.stahl@riksdagen.se, mikael.strandman@riksdagen.se, dag.larsson@riksdagen.se, hannah.bergstedt@riksdagen.se, mikael.dahlqvist@riksdagen.se, peter.helander@riksdagen.se, arin.karapet@riksdagen.se, annika.strandhall@riksdagen.se, camilla.brodin@riksdagen.se, anna-caren.satherberg@riksdagen.se, dennis.dioukarev@riksdagen.se, laila.naraghi@riksdagen.se, patrick.reslow@riksdagen.se, mikael.eskilandersson@riksdagen.se, margareta.cederfelt@riksdagen.se, ebba.hermansson@riksdagen.se, daniel.riazat@riksdagen.se, amineh.kakabaveh@riksdagen.se, fredrik.schulte@riksdagen.se, johan.hultberg@riksdagen.se, alireza.akhondi@riksdagen.se, riksdagsinformation@riksdagen.se, maria.stockhaus@riksdagen.se, hakan.svenneling@riksdagen.se, bjorn.wiechel@riksdagen.se, michael.rubbestad@riksdagen.se, rasmus.ling@riksdagen.se, mats.green@riksdagen.se, helena.gellerman@riksdagen.se

One Reply to “Upprop: Från Regering till Regim – efter Ygemans “vaccinpass” dags för socialdemokratin att avgå och Sverige att lämna EU”

Comments are closed.